Blog 1

Klasik Andon Sistemlerinde Bulunan Sorunlar

Andon, üretimde operatörler ve yöneticiler tarafından üretim hatlarının durumunu kolayca belirlemek ve görüntülemek için kullanılan görsel bir yönetim sistemidir. Jidoka metodolojisine dayanan "işaret" veya "sinyal" olarak daha doğru bir İngilizce çevirisi olan "kâğıt fener" anlamına gelen Japonca bir terimden kaynaklanmaktadır. Sistem, Andon kablosunu çekerek karşılaşılan sorunları veya talep edilen yardımı işaret ederek, Andon ışığının rengini değiştirerek ve güncellemeyi Andon panosuna yansıtarak çalışır. Sorunlar hakkında gerçek zamanlı olarak uyarı vermeyi amaçlar, böylece çözümler hemen uygulanabilir, kesinti süresi azalır ve maliyet tasarrufu sağlanır.

Belirsiz gösterge sorunu mevcuttur. Örneğin KIRMIZI düğme 5 farklı anlama gelebilir ve ayrıntı belirtilmez.
İlk alarmdan sonra geçen süre sınırlı gösterilir. Örneğin saniyelik uyarı sisteminin duyulmaması durumunda hattın durması ya da alarmların fark edilmemesi ve servis personeli tarafından dikkate alınmaması gibi durumlar söz konusu olabilir.
Sürekli alarmlar nedeniyle çalışanlar yüksek stres seviyesi göstermektedir. Kesintisiz uyarı sistemi ile ses ve titreşim yoğunluğu üretim hattı personelini etkiler.
Hareket israfı (MUDA) yüksek seviyededir. Çünkü hat sorunlarında arıza teknisyeni belirlenmemesi yüzünden, iki veya daha fazla teknisyen alarmı fark ettikten sonra farklı konumlardan aynı sorunun peşinden koşması.

Özetle kök nedenler şunları içerir:

Sorumluluk Çatışması: Konuyla kim ilgilenmelidir?
Alarm Yorgunluğu: Çalışanlar alarmlara alışır ve bir süre sonra sesli sinyali fark etmeyi bırakır.
Yetersiz veya Abartı Uyarı Sistemi: Her yerde görülemeyen/duyulamayan zayıf alarm mekanizması devrededir.
Yükseltme Mekanizması Olmaması: Kilit personel başka görevlerle meşguldür veya kimse sorumluluğu üstlenmiyordur.