Blog 1

Andon Sistemi Nasıl Çalışır?

İş akışlarını kolaylaştırmak için denenmiş ve test edilmiş bir sistemdir. Genel olarak Andon, üç ana bileşenden oluşan birbirine bağlı bir ağ aracılığıyla çalışır. Andon süreçleri şu şekildedir;

Mavi:  Üretimin normal olduğu veya sorunsuz çalıştığı anlamına gelir. Bu nedenle sistem her zamanki gibi
çalışmaya devam eder.
Sarı: Bir sorunun tanımlandığı anlamına gelir. Bu nedenle sinyale yanıt verilmeli ve operatörün sorunu çözmesine veya ürün kalite kontrolleri yapmasına yardımcı olunur.
Kırmızı: Üretimin durdurulduğu anlamına gelir. Bu nedenle ekip lideriyle birlikte araştırılır veya sorun yöneticilere iletilir ve üretime devam etmeden önce düzeltilir.

1 - Andon Işığı

Kordonun çekilmesi veya düğmeye basılması da söz konusu ekipmanın veya üretim hattının Andon ışığını tetikler. Renkteki değişiklik, müdahale ekiplerinin yardıma ihtiyacı olan alanı hızlı bir şekilde belirlemesine yardımcı olur. Diğer türler mavi ve beyaz gibi ek renklere sahipken, basit bir ışık sistemi üç ana renk gösterir: yeşil, sarı veya kehribar ve kırmızı.

1 - Andon Kablosu

Andon kablosu veya halatı genellikle montaj hattı çalışanlarının tepelerinde bulunur. Çekildiğinde, bir sorun belirlendiği için bir üretim operatörünün desteğe ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bazı ayarlarda, kablo bir düğme veya anahtar olarak görünür. Durum ne olursa olsun, tespit edilen bir sorun hakkında başkalarını alarma geçirme amacı aynı kalır.

1 - Andon Kurulu

Her bir renk koduyla, üretim hatlarının durumu Andon panosu üzerinde otomatik olarak güncellenir. Mevcut üretim koşulları için güvenilir ve sabit bir doğruluk kaynağıdır. Gözetmenler ve fabrika çalışanları bir bakışta üretim hedeflerini, gerçek sayıları ve varsa toplam arıza süresini görüntüleyerek şeffaflık ve hesap verebilirlik kültürünü teşvik edebilir.